Молниеприемник

Типи блискавковідводів і їх особливості

На жаль, захистом приватних будинків, дач, заміських котеджів і гаражів держава не займається, тому про засоби захисту від удару блискавок кожен власник майна повинен піклуватися особисто. До слова, важливо розуміти, що установка блискавкозахисту – це важливий пункт, який повинен дотримуватися ще на етапі будівництва. Крім цього, блискавка – це струм з розрядом до 200 000 ампер, відповідно уберегтися від такої сили не просто і захисна система служить скоріше необхідністю, ніж додатковим елементом будь-якого спорудження.

За статистикою від попадання блискавок не застраховане жодне споруда, бо в сучасному світі ми користуємося різними побутовими приладами та електронікою, яка в рази збільшує ймовірність впливу блискавок. А потрапляючи в незахищене будівництво блискавка може не тільки привести до руйнування електричних апаратів і мереж, а й до виникнення пожежі. Причому саме блискавка спричиняє пожежі в кожному 5 випадку!

Але не варто панікувати, адже захистити себе і свою сім’ю можна за допомогою ефективних систем захисту від ударів блискавок. Грамотно продумані системи розроблені з урахуванням можливих ризиків, при цьому кожен власник приватного котеджу, будинку або дачі може використовувати зовнішню, внутрішню або комбіновану систему захисту на вибір.

Суть блискавковідводів

По суті блискавковідвід – це блискавкозахист або грозозахист, яка від звичного всім громовідводу відрізняється конструкцією. Блискавковідвід – це більш складна конфігурація, яка складається не тільки з близкавковловлюючі частини, але і струмовідводу, а також заземлення. Відповідно, створенням і встановленням такої системи повинні займатися фахівці, адже тільки команда майстрів може точно спроєктувати та змонтувати систему правильно з урахуванням покрівлі житлового, офісного або промислового будинку.

В цілому блискавкозахист може бути пасивною або активною. При цьому активний захист від ударів блискавок заснована на іонному або лазерному випромінюванні, а ось пасивну складають стрижневі системи захисту, а також антенні або тросові. До слова, найпоширенішим вважається пасивні вид блискавкозахисту, який активно використовується для захисту приватних будинків, котеджів, дач і офісних споруд. Причому власники будівель можуть застосовувати як системи окремо, так і комбіновані схеми, які будуть складатися з різних елементів систем пасивного блискавкозахисту.

Особливості активного захисту від ударів блискавок

Активний блискавкозахист не користується таким широким попитом, як пасивна система захисту. Але це не означає, що активна система є гірше, просто вона вважається своєрідною новинкою, яка тільки недавно з’явилася на вітчизняному ринку. Відповідно, багато користувачів ще не оцінили всі переваги та особливості активної системи захисту від удару блискавок, яка до слова, володіє значним списком переваг.

Молниеотводы

Важливо розуміти, що на відміну від пасивної, активна система кардинально відрізняється за принципом дії. Так, робота пасивної системи полягає в тому, що вона повинна брати на себе розряди блискавок і відводити їх до землі. А ось активна система покликана зовсім попереджати можливий удар руйнівної блискавки. Причому це можливо завдяки утворенню спеціальної області іонізації під час появи грози.

Тобто, конструкційно активна система влаштована так, що при можливому ударі руйнівною блискавки буде створюватися унікальний випереджаюче розряд, який буде направлений в сторону самої блискавки. Відповідно, блискавка буде повністю перехоплена сигналом активної системи та спрямована в систему заземлення.

Молниеприемник на крыше

Погодьтеся, активна система досить функціональна при цьому її найбільш вагомий плюс в тому, що вона характеризується великим радіусом дії і простотою монтажу. Тому якщо вас цікавить найбільш практична і надійна в роботі захист від блискавок, тоді віддавайте перевагу активній системі, за допомогою якої можна забезпечити більшу площу території, що захищається.

Пасивна система захисту і її характеристики

Пасивна система складається з декількох систем. Наприклад, стрижневі системи для захисту від ударів блискавок можуть монтуватися на кронштейнах, опорах або фланцях. Також системи можуть бути розташовані окремо. При цьому всі захисні системи стрижневого типу відрізняються телескопічною конструкцією, а також методом монтажу (на грунт або під грунт).

Серед інших пасивних систем стрижневі є найбільш популярними, через те, що характеризуються простотою установки та доступною ціною. Але при цьому фахівці рекомендують звертати увагу на більш надійні системи захисту, які відрізняються надійністю і великим радіусом захисту. До таких можна віднести тросові системи захисту, що складаються з тросів. Їх кріплять на спеціальні окремі опори. Уздовж опор своєю чергою укладаються струмовідводи, а їх вже кріплять до одного заземлювача. Найчастіше тросові системи використовують для захисту протяжних споруд. При цьому тросові системи також відрізняються доступною ціною і простотою монтажу. Їх часто встановлюють на заміських будинках і дачах, а для того, щоб захист не псувала зовнішній вигляд будівлі, експерти пропонують в якості матеріалів використовувати мідь, сталь або алюміній під колір покрівлі.

У плані ціни тросові та стрижневі системи практично нічим не відрізняються, при цьому кожна схема має свої плюси та мінуси, тому однозначно відповісти, який захист краще не просто. Деякі фахівці віддають перевагу стрижневих систем, бо вважають їх більш надійними. Інші рекомендують для більш протяжних споруд вибирати виключно тросові схеми захисту. А для плоскої покрівлі та зовсім професіонали радять вибирати тільки антени або спеціалізовані близкавковловлюючі сітки. Вони натягуються над будівництвом і забезпечують надійний захист від попадання блискавок у будівлю. У деяких випадках можна використовувати комбінацію систем, але в даному питанні вам можуть допомогти тільки фахівці, які проведуть точні розрахунки та складуть проєкт, що відповідає особливостям саме вашого будинку.

Види блискавковідводів з конструктивної точки зору

Також варто розуміти, що в конструктивному плані громовідводи розрізняють по типології блискавкоприймачів, а також за типом заземлювачів і спусків. Як вже було сказано вище, блискавкоприймач може мати вигляд сітки, крок якої безпосередньо залежить від категорії, а також виконаний у вигляді стрижня або троса. Але існують випадки, коли в ролі блискавкоприймача може виступати покриття покрівлі (якщо вона виготовлена ​​з металу). При цьому для сталевих покриттів товщина матеріалу повинна становити не менше 4 мм, для алюмінієвих – близько 7 мм, а мідних – 5 мм. Також іноді в якості блискавкоприймача можуть виступати димові труби та багато інших конструкції з металу, які характеризуються великою висотою.

Струмовідводами служать залізобетонні конструкції і рідше звичайні пожежні сходи або прокладені спеціальним чином шини з металу. А ось заземлювачі в цьому випадку можуть відрізнятися в залежності від типу обраної системи захисту.

Категорії блискавкозахисту

Перед установкою громовідводу необхідно враховувати категорію блискавкозахисту, адже кожна система розрахована на використання в різних умовах. При цьому кожна система повинна повністю відповідати класам вибухо- і пожежобезпеки.

Виділяють 3 категорії блискавкозахисту:

  1. перша і найвища категорія використовується для надійного захисту від ударів блискавок легкозаймистих, а також вибухонебезпечних споруд. Даний тип громовідводу здатний ефективно захистити споруду від прямих ударів блискавок, а також від вибуху і подальшого займання об’єкта;
  2. друга категорія відповідає першій, але при цьому використовується в місцевостях з меншою кількістю гроз на рік. Також її рекомендується використовувати на тих об’єктах, які є менш вибухонебезпечними. Найчастіше в такому випадку в ролі блискавкоприймач виступає захисна сітка з перетином близько 6 мм;
  3. третя категорія використовується в тих місцевостях, в яких кількість гроз не перевищує позначку у 20 раз на рік. Також її використовують на вогнестійких об’єктах. Тобто серед всіх категорій, третя є найбільш поширеною, через те, що її встановлюють на багатьох житлових і адміністративних спорудах, включаючи приватні будинки, дитячі садки, кінотеатри тощо.

Вибір блискавковідводу

До вибору системи захисту від удару блискавок пред’являється чимало вимог. Власнику будинку або котеджу необхідно враховувати не тільки конструктивні особливості будівлі, а й безліч інших нюансів. Наприклад, для грамотної установки захисної системи також слід брати до уваги конструкційні особливості покрівлі та матеріалів для її виготовлення. При цьому в обов’язковому порядку необхідно враховувати категорію блискавкозахисту і ряд норм і правил.

Так, для правильного монтажу тросових або стрижневих блискавковідводів існують деякі норми, відповідно до яких вони повинні мати певне розташування. В іншому випадку об’єкт не буде знаходитися в зоні захисту. А для близкавковловлюючі сітки важливо в точності підібрати розмір осередків, який визначається за допомогою встановлених категорій. При цьому в деяких випадках потрібен комплексний підхід і відповідно застосування відразу декількох систем.

У більшості випадків самостійна установка системи не приносить бажаний результат, тому щоб уникнути можливих проблем з монтажем краще спочатку звернутися до професіоналів. Фахівці компанії Будіндустрія Дніпро гарантують кожному клієнту індивідуальний підхід і складання проєкту з урахуванням особливостей будівлі. При цьому компанія пропонує установку пасивної, активної та внутрішнього блискавкозахисту та заземлення на вищому рівні. Клієнти можуть бути впевнені в якісному виконанні робіт будь-якого ступеня складності, а також офіційної гарантії на обладнання та монтаж.