Поведение во время грозы

Правила поведінки під час грози

Щорічно блискавки завдають руйнівний удар не тільки будинкам і багатьом іншим спорудам, а й цілим господарствам. До слова, сезон природного явища починається з квітня і закінчується приблизно в середині жовтня, відповідно важливо розуміти та забезпечити захист свого будинку і життя, щоб не потрапити під вплив руйнівного розряду блискавки.

Науковою мовою, блискавка – це канал, який не дивлячись на те, що в діаметрі складається всього лише з декількох сантиметрів, все ж за кількістю світла в ньому аналогічний ефекту палаючих одночасно лампочок в 100 Вт. При цьому існує кілька видів блискавок, де висхідна рухається від землі до хмари, а спадна навпаки – від хмари до грунту.

Фахівці пояснюють появу блискавок у вертикально формуються хмарах, причому в діаметрі блискавки здатні досягати до кількох кілометрів. Через те, що усередині хмар відбувається активна конденсація з повітряних парів, то у слідстві такого процесу і виникають потужні потоки повітря, а також створюються і заряджені протилежним чином частинки. Дані частки ділять на 2 грозові осередки, при цьому кожна відрізняється своїм унікальним великим зарядом. Тобто, в сукупності утворюється ціле електричне поле з високою напругою, а при досягненні піку напруги відбувається блискавка. Варто враховувати, що навіть попри невелику кількість часу, в якому грозові осередки знаходяться в активній стадії, блискавки виникають щохвилини відразу по кілька штук.

Типи блискавок і їх особливості

Удари блискавок можна умовно розділити на кілька категорій і в залежності від місця виникнення вони бувають:

 1. міжоблачними, коли розряд блискавки створюється безпосередньо між поруч розташованими грозовими хмарами;
 2. наземними, адже блискавки можуть утворюватися в самих різних напрямках, відповідно, удари блискавок можуть створюватися від іскрового розряду від хмари до будь-якого об’єкта або стартувати від землі до хмари.

Причому важливо пам’ятати, що дізнатися про наближення грози достатньо просто, але перебувати на природі в цьому час зовсім не безпечно. Дізнатися про майбутню грозу можна за деякими основними ознаками:

 • поступово почне наростати вітер, а на вулиці ставати дуже душно;
 • на небі почнуть з інтенсивною силою утворюватися грозові хмари дуже великих розмірів, які за своєю формою можуть навіть нагадувати цілі гори;
 • атмосферний тиск почне інтенсивно знижуватися.

Далі на вулиці можна буде помітити сильні спалахи блискавок, які будуть відповідно супроводжуватися гуркотом грому.

Як визначити можливий удар блискавки і як себе правильно вести під час грози?

Ви завжди можете самостійно визначити інтенсивність ударів і грози по спалахах блискавок і розкотами грому. Так, при спалаху блискавки, зі звуками грому, які будуть чутні тільки після 10 секунд ви можете розслабитися, адже в даному випадку грозовий фонд буде становити не менше 3 кілометрів. Це вважається оптимальною відстанню, яке допоможе з легкістю перенести подальшу грозу. Але якщо звуки грому чутні практично відразу після спалахи блискавок, то це вже серйозний привід для занепокоєння.

Важливо розуміти, що блискавка – це дуже серйозне природне явище, контролювати яке неможливо. Відповідно кожен повинен в точності знати та при необхідності застосовувати на практиці основні правила, які допоможуть навіть зберегти життя. До слова, блискавки сильно недооцінюють, але все ж саме вони викликають руйнування будівель і різних споруд, пожежі, вибухи та навіть призводять до загибелі. Тому, щоб уникнути можливих проблем, пов’язаних з грозою, вам варто запам’ятати ряд основних правил:

 • не варто виходити зі свого будинку під час грози, при цьому у квартирі або будинку вікна і двері повинні бути закриті;
 • стежте, щоб в будинку не було протягу, бо саме він може залучити в ваш будинок кульову блискавку;
 • під час грози не рекомендується топити піч, адже дим виходить з димоходу має досить високу електропровідність, відповідно це може в рази підвищити ймовірність удару блискавки;
 • від електропроводки в будинку під час грози необхідно триматися якнайдалі. Також не можна перебувати близько біля антен, дверей або вікон або інших речей, пов’язаних з навколишнім середовищем;
 • не можна розташовуватися біля стіни, яка знаходиться поруч біля дерева;
 • під час грози необхідно відключити абсолютно всі, що включено до мережі, включаючи телевізори, холодильники, радіо і т.д. Також настійно не рекомендується користуватися в цей час телефоном або будь-якими електричними приладами (особливо це стосується сільської місцевості);
 • якщо гроза вас наздогнала під час прогулянки, то необхідно сховатися в будь-яку будівлю, яке ви побачите поблизу. Варто відзначити, що особливо гроза загрожує тим, хто буде знаходитися в цей час в лісі або в полі, тому в такому випадку бажано знайти накриття, яке буде складатися з металу або металевої рами;
 • навіть якщо під час грози у вас немає можливості сховатися від можливого удару блискавки в будівлі, все ж не віддавайте перевагу маленьким спорудам або сараям, особливо тим, які знаходяться поблизу дерев;
 • під час грози знаходитися на будь-яких підвищеннях або не захищених і відкритих майданчиках перебувати заборонено, також під це обмеження потрапляють сітчасті або металеві огорожі та вологі стіни;
 • якщо під час грози ви опинитеся в лісі, то врятуватися від природного явища вам допоможе будь-яка найближча низькоросла ділянка.

Що не можна робити під час грози?

Існує ряд обмежень, враховувати які під час грози необхідно в першу чергу. Отже, настійно не можна:

 1. перебувати під час грози біля або в воді, тобто купатися і здійснювати інші дії у води заборонено;
 2. не можна перебувати під час грози під деревами великої висоти, особливо небезпечні в цей час сосни, тополі або дуби.

Варто відзначити, що природне явище може застигнути зненацька і тих, хто в цей момент буде знаходитися в русі. Що ж робити в такому випадку? Експерти рекомендують тим, хто під час грози перебуватиме на мотоциклі, мопеді або велосипеді негайно зупинити будь-який рух. При цьому перечекати грозу необхідно буде на відстані мінімум 30 метрів від транспорту, бо удар блискавки в нього буде дуже великий. А власники авто зобов’язані пам’ятати, що виходити з автомобіля під час зливи супроводжується ударами блискавок їм навпаки не варто. Для повноцінного укриття їм достатньо буде просто опустити антену транспортного засобу і наглухо закрити вікна в салоні машини. Але при цьому рухатися на авто під час грози не можна. Тут важливу роль відіграє саме злива, який часто супроводжує блискавку. Відповідно, сильний дощ сильно погіршує видимість, а гуркіт грому та удари блискавки можуть викликати навіть найсильніший шок. Як наслідок, це може вивести водія з рівноваги та привести до ДТП.

Важливий нюанс: існує ще один вид блискавки – кульовий. При зустрічі з цим небезпечним природним явищем перше, що потрібно від людини, так це збереження спокою і відсутність будь-яких рухів. Торкатися кульової блискавки або наближатися до неї категорично забороняється. У зворотному випадку може просто статися вибух, який призведе до непоправних наслідків. Також не можна втікати від кульової блискавки, бо утворився потік повітря за людиною може автоматично “підтягнути” цей вид блискавки за ним.

Як захистити себе і свою сім’ю під час грози?

Компанія “Стройіндустрія Дніпро” зазначає, що при наявності якісного блискавкозахисту можливий удар блискавки не буде загрожувати ні вам, ні вашим близьким або навіть вашого будинку. Це обумовлено тим, що оригінальна і грамотно встановлена ​​система діє комплексно. Зовнішня система захисту спрямована на забезпечення безпеки під час ударів блискавки спорудження, відповідно ваш будинок буде ефективно захищений від пожежі, вибуху та інших можливих руйнувань, викликаних стихією. Вона заснована на перехоплювання прямих ударів блискавки і їх відведення в грунт. Після установки блискавкозахисту ви можете бути впевнені в цілковитій безпеці вашого житла і більш того, запобіганні виникнення пожежонебезпечних ситуацій.

Пам’ятайте, що монтажем системи повинні займатися тільки фахівці, які володіють достатнім досвідом і навичками по установці блискавкозахисту. Будьте впевнені, що блискавкозахист від компанії “Будіндустрія Дніпро” відмінно зарекомендували себе на ринку і мають попит серед споживачів. Системи виготовлені тільки з високоякісних матеріалів, які повністю відповідають заявленим технічним нормативам захисту від блискавки. Крім цього, в компанії “Будіндустрія Дніпро” ви завжди можете отримати грамотну і професійну консультацію щодо розрахунку вартості послуги виключно в залежності від ваших особистих переваг і побажань.