Молниезащита

Нормативи і стандарти в області захисту від блискавок

Під час загальної електрифікації та індустріалізація необхідність облаштування житлових і комерційних, а також промислових об’єктів виникла особливо гостро. Зараз це питання особливо актуальне, бо постійно впроваджуються нові технології та ризики від ударів блискавок зростають у декілька разів. До слова, на нашій планеті за статистикою щодня відбувається близько 45 тисяч гроз. Відповідно, кожен злива, що супроводжується ударами блискавок може призвести до незворотних наслідків, а саме виходу з ладу електроприладів, пошкодження споруд, пожеж та інших лих. Все це тягне за собою і чималі фінансові витрати, які можуть очікувати власників будівель, адже суми від наслідків блискавок можуть бути занадто високими. Не кажучи вже про небезпеку для самих людей, адже удар блискавки може привести до загибелі людини.

Уникнути можливих ударів блискавок зараз можна за допомогою блискавкозахисту. Якісні системи дають можливість відвести силу удару в грунт, тим самим запобігши їх руйнівні наслідки. Але варто враховувати, що для того, щоб система працювала злагоджено фахівцями були розроблені, а також ретельно спроєктований нормативи по організації захисту від блискавок. Це було необхідно для того, щоб кожен власник житлового або комерційного об’єкта міг підібрати для себе найбільш оптимальний, працездатний і що важливо, високоефективний тип блискавкозахисту.

Навіщо необхідно встановлювати захист від блискавок?

Блискавка – це найпотужніший грозовий розряд струму, який виникає між землею і хмарами. Відповідно, блискавка може трощити все що попадеться їй на шляху. Щоб уникнути цього була придуманий блискавкозахист. Проста на перший погляд конструкція здатна надати ефективний захист будь-якої житлової, комерційної або промислової споруди. При цьому блискавкозахист є гарантією безпеки як майна, так і життя людей.

Блискавкозахист усуває удар від блискавок і захищає не тільки будівлі, але і радіозв’язок, антени телебачення, димові труби, вишки, технологічне обладнання і т.д. А необхідність установки захисту обумовлена ​​тим, що напруга при одному грозовому розряді може досягати до 50 мільйонів В з силою струму при цьому в 100 000 А. До слова, удар при цьому супроводжується сильною звуковою, тепловою та світловою енергією, що погодьтеся, не найсприятливішим чином може вплинути на цілісність споруди.

Блискавкозахист в цьому випадку створений для того, щоб повністю позбавити людину від усіх можливих проблем, пов’язаних з ударами блискавок. Спеціалізований комплекс технічних рішень забезпечити безпеку житла і людей на найвищому рівні. При цьому навіть прямі удари блискавок будуть не страшні, бо система передбачає кожен нюанс у багатьох випадках на етапі проєктування самої споруди.

Норми по влаштуванню захисту від блискавок

З урахуванням того, що всі будівлі, включаючи будь-які будови, а також технологічні установки або комунікації досить сильно відрізняються один від одного по архітектурі та інших особливостей, то фахівцями були розроблені норми державного, а також корпоративного характеру. Вони складаються зі стандартів, а також правил з проєктування блискавкозахисту для того, щоб монтаж системи був максимально оптимальним і при цьому ефективним для тієї чи іншої споруди. Система повинна забезпечити будівлю від грозових розрядів згідно з типом житла або будь-якого іншого об’єкта, починаючи від виробничих складів і закінчуючи житловими будинками.

В основу встановлених норм, які регламентують проєктування блискавкозахисту входить досвід експертів з організації електричної безпеки різних споруд незалежно від їх типу. також нормативи враховують особливості, якими характеризуються всі сучасні споруди.

До слова, ще за часів СРСР установка систем захисту від блискавок велася за суворими нормативами, існував навіть цілий єдиний стандарт, тому багато інженерів не запитували та не пропонували альтернативні варіанти, а сам монтаж вівся для всіх споруд з урахуванням певних правил. Деякі нормативи діють і досі, але на зміну старим правилам прийшли нові, які враховують всі нюанси сучасних будівель. Так, зараз розрахунок захисту від ударів блискавок ведеться за новими нормативно-технічних документів:

 • згідно з правилами улаштування електроустановок;
 • регламентованої законом інструкції з улаштування блискавкозахисту будівель. До слова, багато положень інструкції вже застаріли, адже науково-технічний прогрес не стоїть на одному місці. Ось чому на етапі проєктування практично всіх сучасних споруд, використовуються стандарти, ідентичні Міжнародної електротехнічної комісії;
 • документом, стандарту національного рівня про менеджмент можливих ризиків при захисті будівель від ударів блискавок;
 • також ретельно розглядаються чинники, пов’язані з пожежною безпекою, адже в багатьох розрахунках додатково враховуються і простору з вогненебезпечним середовищем (наприклад, в будівлях з підвищеними показниками газів або пилу);
 • державними нормами, які стосуються вимог щодо елементів кріплення, ущільнювачів електродів заземлення, а також розподільних розрядників і провідникам заземлення.

Класифікація будівель по монтажу захисту від блискавок

Варто відзначити, що існують і категорії захисту від ударів блискавок різних об’єктів, які безпосередньо залежать від значущості, а також класу пожежної безпеки та призначення. Пожежне навантаження – це ще один момент, який також повинен враховуватися при проєктуванні блискавкозахисту, адже саме наявність вибухонебезпечних матеріалів, а також їх кількість зобов’язує власника споруди максимально відповідально ставиться не тільки до наявності блискавкозахисту, а і її якості.

Виділяють 3 категорії:

 1. до першої відносять об’єкти, які відрізняються найвищим рівнем захисту. Тобто ті будівлі, які найбільше потребують якісного та ефективного захисту від блискавок. У список включені промислові будівлі, які характеризуються наявністю вибухонебезпечної продукції;
 2. до другої категорії відносяться будівлі складського або промислового призначення. Також в список входять відкриті майданчики, на яких встановлено технологічне обладнання;
 3. а в третю категорію включені будівельні об’єкти різного призначення зі ступенем стійкості від 3 і до 4 до вогню. У таких зонах тривало гроз не перевищує позначку у 20 годин.

Сама ж система захисту від блискавок може бути декількох типів в залежності від категорії будинку:

 • блискавкозахист може захищати від прямих ударів блискавок. Для цього застосовують громовідводи, які своєю чергою складаються зі спеціалізованої опори (несучої), при цьому опорою може служити навіть сам об’єкт. Також в систему захисту входить приймач для розряду блискавок, заземлювач і токовідвід. Захист від прямих ударів може бути тросовим або стрижневим, іноді використовують і металеву сітку, але в цьому випадку все залежить від типу споруди;
 • захист може застосовуватися від індукції (електростатичного), при цьому до системи заземлення будуть приєднано абсолютно все електричне обладнання;
 • захист від електромагнітної індукції має на увазі підключення струмопровідних елементів між зонами трубопроводів (естакад);
 • від можливих заметів електрики, яке може бути викликане грозовим потенціалом. До слова, такий захист має на увазі підключення всіх комунікацій в спорудженні в систему заземлення.

Важливість монтажу якісної системи захисту від блискавок

Компанія “Стройіндустрія Дніпро” зазначає, що при зведенні будь-якої будівлі його власник вкладає чималі кошти. Відповідно, кожен при цьому розраховує на тривалий експлуатаційний термін споруди. Погодьтеся, що втрачати своє житло або успішний комерційний, або промисловий об’єкт через удар блискавки в такій ситуації просто нерозумно. Ось чому важливо безпосередньо, при проєктуванні будівлі передбачити всі нюанси та встановить систему захисту від блискавок згідно з усіма правилами та нормами. Тільки повноцінний блискавкозахист здатен гарантувати безпеку вашого будинку. Тому монтаж системи самостійно може не тільки не принести бажаного результату, але і дати зворотний ефект.

Дати точну і грамотну відповідь на те, який тип захисту буде оптимальним саме для вас може тільки професіонал. Працюючи над проєктом вашої споруди фахівець буде в точності враховувати розміри та особливості вашого будинку. Також він проведе точні розрахунки щодо того, куди може вдарити блискавка і які масштаби руйнувань при цьому можна очікувати. Причому фахівець в точності розрахує який захист і підійде саме вам, адже установка системи повинна гарантувати тільки 100-відсотковий результат і ефективність. І якщо ви хочете отримати гарантію безпеки та захистити свій будинок і своїх близьких від руйнівного впливу блискавок ви можете замовити послугу блискавкозахисту у компанії “Стройіндустрія Дніпро”, яка зробить монтаж «під ключ» і на якісному рівні виконати абсолютно всі роботи починаючи від проєктування і закінчуючи здачею об’єкта в експлуатацію.